Podobnie jak dysk SSD 250 GB, nośniki SATA o pojemności około 500 GB również tanieją na rynku. Co oczywiście, dla nas, konsumentów jest to świetna okazja do zakupów. A dla nas, jako redaktorów do przygotowania merytorycznego artykułu. Wybierzemy dzisiaj najlepszy dysk SSD 500 GB. Przyznam szczerze, że dysk o większej pojemności do mnie bardziej trafia, w dzisiejszych czasach czym jest to 250 GB? Kilka filmów dobrej jakości, dwie gry, poczta i film z wesela i okazuje się, że nie mamy miejsca na dysku. Zapraszamy zatem do dalszego czytania.
Najlepszy dysk SSD 500 GB
Skoro zdecydowaliśmy się zainwestować w bardziej pojemny dysk, a nie 250 GB to i z pewnością, jesteśmy również przygotowani na większy wydatek, który będzie szedł w parze z jakością. W naszej opinii, decydując się na taką pojemność kosztem wyższej ceny, warto dopłacić również troszkę za jakość. Dysk GOODRAM IDM PRO zbudowane jest z piekielnie wytrzymałych i radzących sobie świetnie z zapisem danych kości MLC. Skoro, zdecydowałeś się na większy dysk to prawdopodobnie istnieje możliwość, że będziesz pracował na dużej ilości danych, a wtedy ten dysk SSD daje znać o swojej mocy. No chyba, że potrzebujesz dużej ilości danych, ale po prostu do przechowywania dużej ilości plików, bardziej w domowym użytku. Wtedy polecamy nieco tańszy dysk Crucial MX500, o którym więcej w dalszej części tekstu.
[nokautwl-products-box url=’/produkty/dysk-ssd-goodram/cena:356.99~500.00/–najpopularniejsze.html’ limit=’2′ columns=’2’/]
Tani dysk SSD 500 GB
Pewnie zastanawiacie się, czy cena idzie w parze z jakością? No, nie do końca. W naszej opinii, o wiele bardziej wydajny jest dysk, zaprezentowany przez nas wyżej, ale… Tak jak już wspominaliśmy, to są jedynie parametry techniczne i testy wydajnościowe, często dedykowane jedynie dla geeków. Jeżeli jesteś stricte domowym użytkownikiem to spokojnie możesz kupić ten dysk. Kupując ten dysk, dostaniesz również pięcioletnią gwarancję, więc o awaryjność nie musisz się martwić. Warto dodać też, że Crucial na rynku nośników to spora renoma, także jeśli nie znasz producentów, a obawiasz się, że tani dysk SSD 500 GB to jakiś bubel to od razu rozwiewamy Twoje obawy. Wracając jeszcze do mniej człowieczego języka, czyli kierowanego jedynie do zapaleńców technicznych. O co chodzi w tym, że dysk jest troszkę mniej wydajny, od tego zaprezentowanego wyżej? A, no w głównej mierze chodzi o to, że model Crucial MX500 500 GB wykorzystuje kości pamięci TLC, a model wyżej w lepszej technice – MLC.
[nokautwl-products-box url=’/produkty/dysk-ssd-crucial-mx500-500gb/cena:256.99~500.00/–najpopularniejsze.html’ limit=’2′ columns=’2’/]
Co tam jeszcze polecacie? A no, może GoodRAM CX 300 480 GB
Jest chyba najtańszy dysk SSD 500 GB, ale szczerze mówiąc naprawdę nie jest najgorszy. W tej cenie, możemy dostać dyski SSD 250 GB, które w swojej wydajności wcale nie przewyższają dysku GOODRAM CX 300 480 GB. Nie ma co się oszukiwać, jeśli chodzi o wydajność to niestety jest sporo gorszy od dysków zestawionych przez nas wyżej, ale… Zawsze jest jakieś ale, prawda? Także, jeśli Twoje użytkowanie komputera ogranicza się jedynie do przeglądania internetu, grania w nie najnowsze tytuły, prac biurowych to szczerze mówiąc nie zauważysz żadnej różnicy, jeśli chodzi o wydajność, a zaoszczędzisz być może nawet 200 zł. Zostawiamy Cię z tym dylematem samego. Dysk SSD 500 GB powinien być przede wszystkim wybrany wedle naszych potrzeb oraz preferencji. Jeśli szukasz dysku taniego, z dużą pojemnością, po prostu do przechowywania danych to będzie on znakomity. Natomiast jeśli codziennie pracujesz i odczytujesz pliki o dużej pojemności, zdecydowanie warto dopłacić i kupić dysk GOODRAM IDM PRO.
[nokautwl-products-box url=’/produkty/dysk-ssd-goodram-cx-300-480/cena:256.99~500.00/–najpopularniejsze.html’ limit=’2′ columns=’2’/]
Dlaczego warto kupić dysk SSD 500 GB
Skoro trafiłeś do naszego artykułu to z pewnością znasz już sporo zalet nośników SSD. Dlaczego jednak warto zdecydować się akuratna dysk o pojemności 500 GB? No więc, jeśli nie wiesz o co chodzi to chodzi o pieniądze. Przede wszystkim bardziej się to opłaca. Nośniki o pojemności 250 GB kosztują nawet kilkadziesiąt złoty taniej, w porywach do 100zł +.
W naszej opinii już warto parę groszy dopłacić i posiadać duży dysk. Tym bardziej, jeśli nie kupiłeś komputera na rok, czy dwa lata, weź pod uwagę jak wszystko się rozrasta z roku na rok. Programy ważą już nawet kilkadziesiąt GB, nie wspominając o grach, które lekko mogą zajmować na dysku nawet 50 GB. Mniejsza pojemność na dysku jest konsekwencją wydłużenia czasu komputera w trakcie obsługi bardziej zaawansowanych programów, czy też gier. W pewnym sensie, oszczędzasz również swój czas. Nie ma nic gorszego niż chyba wieczne czekanie aż klepsyra „loading” w końcu zniknie z ekranu.
Druga sprawa to, że dyski 500 GB przydadzą się po prostu profesjonalistom, których praca polega na dużych operacjach i bazach danych. Redukcja czasu dostępu i szybkość odczytu danych, przełoży nam się zwyczajnie na oszczędzenie czasu.
Techniki stosowane w dyskach SSD
Warto o tym wspomnieć, aby uzupełnić nasz artykuł. Wymienialiśmy jakieś enigmatyczne nazwy typu MLC, TLC, co to w ogóle jest? Już śpieszymy z odpowiedzią. Zaczynając od podstaw należy wspomnieć, że to na właśnie na bazie Nand Flash produkowane są dyski SSD, ale i również inne urządzenia, np. karty pamięci, czy pendrivy. W skrócie ujmując NAND Flash to półprzewodnikowe kości pamięci, które składają się z elektronicznych komórek, przyjmujących wartość 0 lub 1.
TLC, MLC, SLC – co to jest?
SLC jest technologią, która umożliwia najbardziej niezawodny oraz wydajny sposób przechowywania danych. Prawdopodobieństwo wystąpienia jakiegokolwiek błędu jest wręcz marginalne. Niestety dysk SSD 500 GB wykorzystujące SLC są bardzo drogie, dlatego też żadnego dysku pracującego na tej technologii, nie ma w naszym zestawieniu. Nasze propozycje kierowane są przede wszystkim dla większości, niżeli dla pojedynczych osób, mogących wykorzystywać pełny potencjał dysków SSD.
Dysk TLC
Technologia TLC jest najczęściej używaną w dyskach SSD. Niestety ten sposób przechowywania danych w dzisiejszych czasach nie jest najwyższej jakości, na dodatek nie jest zbyt trwały. Dzięki technologii TLC w jednej komórce pamięci, dysk jest w stanie umieścić trzy bity danych.
Nośnik MLC
Następna technologią pamięci NAND, który wymieniliśmy w naszym zestawieniu, jest m.in. MLC. W przypadku nośników, opartych na tej technologii, w pojedynczej komórce możemy umieścić dwa bity informacji. Technologia MLC to znakomity kompromis pomiędzy niezawodnością i wydajnością SLC, a niską ceną TLC. Żywotność i wydajność pamięci MLC jest również o wiele większa, niżeli TLC. Dyski oparte o technologii MLC zazwyczaj są też trochę droższe, niżeli TLC, ale też tańsze niż SLC.
Ranking dysk 500 GB
Na rynku, możemy znaleźć naprawdę sporo nośników informacji o pamięci 500 GB w zakresie cenowym od 200 do 500 złotych. Postaraliśmy się wybrać te dyski, które mają najlepszy stosunek jakości do ceny, a na dodatek nie zawiodły nas w testach. Kupując dyski, które wyżej zostały polecone z pewnością nie popełnisz błędu zakupowego, a na dodatek prawdopodobnie będziesz po prostu zadowolony.