Dlagraczy.pl – serwis dla graczy

fotel gamingowy obrazek 1

Fotel gamingowy – jaki wybrać

Silny ból pleców, wiecznie ponaciągane nadgarstki czy przenikliwy ból mięśni szyi. Posiadasz takie problemy? Fotel gamingowy pewnie nigdy nie zagościł w Twoim pokoju… To tylko kilka najbardziej typowych problemów, z którymi spotykają się zapaleni gracze, poświęcający mnóstwo czasu na realizację własnego hobby. Skąd biorą się te problemy? W zdecydowanej większości są one efektem nieprawidłowej pozycji przy komputerze, a ta natomiast wynika ze stosowania nieodpowiedniego fotela.

Oczywiście na wygodę i ergonomię grania przy komputerze wpływa także samo biurko. Oba elementy, a więc biurko i fotel muszą być do siebie dopasowane. Fotele dedykowane graczom mają jednak tak wiele opcji regulacji, że w zasadzie zawsze dopasujemy je bez problemu do własnego ciała, jak i do biurka, przy którym spędzamy wiele godzin. Dzisiaj nie tylko pokażemy Wam, dlaczego warto postawić na tzw. fotele gamingowe, ale także czym się kierować podczas ich zakupu.

Fotel gamingowy to nie tylko zadziorny wygląd

fotel gamingowy obrazek 1

Tak na pierwszy rzut oka większość z nas jest wręcz przekonana, że fotel dedykowany dla graczy jest tylko chwytem marketingowym, a podstawowa różnica pomiędzy nim a zwykłym fotelem biurowym zamyka się w wyglądzie. Owszem, dedykowane graczom mają nierzadko zadziorny charakter, bardzo dynamiczny i faktycznie ma to być tylko wizualne podkreślenie przeznaczenia tego sprzętu. Jednak konstrukcja oraz możliwości takiego fotela również drastycznie się różnią. Na czym polegają te różnice?

Oto kilka najważniejszych elementów:

– fotele biurowe najczęściej mają tylko możliwość regulacji wysokości siedziska oraz odchylenia oparcia, kiedy gamingowe pozwalają także na regulację wysokości oparcia czy podłokietników;
– wiele foteli biurowych w ogóle nie posiada podłokietników, w które natomiast modele gamingowe są wyposażone zawsze;
– fotel gamingowy posiada regulowany zagłówek, często dodatkową poduszkę pod szyję i przede wszystkim uwypuklenie w pasie lędźwiowo-krzyżowym, gdy w typowo biurowym fotelu na pewno tego nie spotkamy;
– oddychające materiały to kolejna różnica pomiędzy fotelami gamingowymi oraz biurowymi, dzięki której nawet długie godziny grania nie powodują dyskomfortu termicznego;
– topowe modele foteli gamingowych mają multimedialne złącza, niewystępujące w modelach biurowych, służące do wygodnego podłączania słuchawek czy do regulacji głośności dźwięku.

Na co zwracać uwagę przy zakupie fotela gamingowego?

Znamy już najważniejsze różnice obu typów foteli, ale niestety często nie wiemy, czym kierować się podczas zakupu sprzętu biurowego dla gracza. Oferta takich foteli jest niezwykle zróżnicowana i niestety, wiele z nich nie spełnia rozsądnych standardów, przez co ich zakup może być zwyczajnym wyrzuceniem pieniędzy w błoto. Oto kilka najważniejszych elementów, na które zwracamy uwagę przy zakupie:

– mnogość możliwości regulacji

Aby nasz fotel gamingowy naprawdę dało się dobrze dopasować do ciała, jak i do biurka, musi on oferować mnóstwo opcji regulacji. Warto szukać sprzętu z regulowanym na wysokość, amortyzowanym siedziskiem. Samo oparcie powinno być regulowane w dwóch płaszczyznach, w tym pozwalające na objęcie swoim zasięgiem również naszych łopatek. Przyda się także regulowany zagłówek oraz podłokietniki, choć nie jest to konieczne. Fotel natomiast musi posiadać specjalne uwypuklenie dla pasa lędźwiowo-krzyżowego. Idealny fotel zapewni naszemu kręgosłupowi kształt litery „S”.

– odpowiednia ergonomia fotela

Nawet jeśli lubicie kupować online, to przed wyborem konkretnego fotela polecamy wybranie się do stacjonarnego sklepu z nimi, w którym po prostu możemy sobie na sprzęcie usiąść i sprawdzić, czy na pewno jest nam wygodnie. Po znalezieniu tego najlepszego możemy zamówić go w sieci. W fotelach gamingowych ważna jest ergonomia, możliwość przybrania maksymalnie wygodnej pozycji i dopasowania wszystkich elementów do własnych potrzeb.

– materiały użyte do obicia

Baczną uwagę zwracamy także na to, z jakiego materiału zostało wykonane obicie, omijając szerokim łukiem materiały syntetyczne. Prawdziwa skóra to kosztowny rarytas, ale w miarę komfortowym i tańszym zamiennikiem będzie tutaj obicie bawełniane lub wełniane. Materiał ma wpływ na komfort termiczny, musi on oddychać, gdyż nikt chyba nie chce, aby po paru godzinach zabawy z grą odklejać się później od swojego fotela.

– jakość samej konstrukcji

Zawsze sprawdzamy również to, jak została wykonana sama konstrukcja fotela. Najlepsze modele są stalowe i posiadają dodatkowe wzmocnienia. Fotel nie może skrzypieć i trzeszczeć już przy pierwszym siadaniu na nim. Dobrym wyznacznikiem jest tutaj sprawdzenie podawanego przez producenta maksymalnego obciążenia. Im większe, tym lepiej została wykonana konstrukcja.

– kółka fotela gamingowego

Większość foteli dla graczy posiada oczywiście zestaw kółek, na które także warto zwrócić uwagę. Chodzi tutaj przede wszystkim o to, aby nie niszczyły nam one podłogi. Dobrej klasy fotel posiada kółka pokryte gumowym materiałem, które nie porysują paneli i nie będą ślizgały się po płytkach ceramicznych. W gorszych fotelach spotkamy po prostu kółka plastikowe.

Sprawdź nasz artykuł: Fotele dla graczy – najświeższy ranking

Czy dobry fotel gamingowy musi dużo kosztować?

fotel gamingowy razer

Na koniec kwestia ceny. Jak zapewne zdążyliście się już zorientować, na rynku znajdziemy fotele dla graczy w cenach nawet powyżej 3000 zł, ale z drugiej strony są też takie, które kupimy za nieco ponad 300 zł. Czy wysokość ceny jest zawsze wyznacznikiem jakości?

Zdecydowanie nie w każdym przypadku. Choć faktycznie fotele w cenach przekraczających 2000 zł, czy 2500 zł raczej nie powinny być niskiej jakości, tak z tymi tańszymi może być różnie. Kupno tańszych foteli po prostu najczęściej wymusza na nas poszukiwanie pewnych kompromisów. Najczęściej, jeśli fotel jest dobrze wyprofilowany i ma wiele możliwości regulacji, to z drugiej strony dostajemy nieco słabszą konstrukcję i gorszej jakości materiał na obicie.

[nokautwl-products-box url=’/produkty/fotele-gamingowe/–najpopularniejsze.html’ limit=’20’/]

Pamiętajcie, że zdrowie kręgosłupa jest najważniejsze. Nie mając dużego budżetu na fotel gamingowy, kierujcie się naszymi wcześniejszymi wskazówkami i wybierzcie przede wszystkim taki sprzęt, w którym będzie Wam maksymalnie wygodnie. W budżetowych konstrukcjach szukajcie ergonomii i wygody kosztem solidności i jakości wykonania.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *