Jeszcze nie tak dawno temu granie w gry komputerowe kojarzyło nam się przede wszystkim ze stacjonarnymi PC-tami. Dzisiaj jednak na znaczeniu coraz bardziej nabiera stwierdzenie laptop dla gracza. Komputery zaprojektowane niegdyś z myślą o mobilności, bardzo długo pozostawały wydajnościowo w tyle za swoimi desktopowymi, większymi braćmi. Dynamiczny rozwój technologii sprawił jednak, że obecnie różnice te już w zasadzie zniknęły. Solidne laptopy nierzadko mogą pochwalić się mocą porównywalną z najpotężniejszymi komputerami PC. Jeśli planujecie więc zakup takiego sprzętu, zapraszamy do zapoznania się z naszymi poradami, które ułatwią podjęcie decyzji.
Laptop do gier
Niewątpliwie największą zaletą takich komputerów jest ich mobilność. Możemy zabrać ze sobą sprzęt na wakacje i cieszyć się ulubionymi grami na urlopie. Miłośnicy e-sportu docenią za to możliwość wzięcia komputera na turniej i grania na własnym sprzęcie. Trudno wyobrazić sobie coś takiego w przypadku zwykłego PC-ta.
Niestety każdy kij ma dwa końce. Choć laptop dla gracza zachowuje swoją mobilność (może być sporo cięższy od słabszego odpowiednika) to jednak o komfortowym graniu w podróży raczej możecie zapomnieć. Potężne podzespoły mają niemały apetyt na energię elektryczną, a sprawy nie ułatwia wydajne chłodzenie, które także potrzebuje sporo prądu. Jaki jest tego efekt? Na pełnym akumulatorze raczej nie pogracie zbyt długo i, co gorsza, system raczej na pewno obniży wydajność sprzętu, aby móc działać na baterii możliwie najdłużej.
Coś za coś, kupując laptop dla gracza mamy sprzęt, który z powodzeniem zabierzemy ze sobą wszędzie. Chcąc jednak odpalić najmocniejsze tytuły, będzie trzeba liczyć się z koniecznością znalezienia gniazdka sieciowego. Naturalnie nic nie stoi na przeszkodzie, aby na zasilaniu bateryjnym grać w mniej wymagające tytuły lub po prostu spokojnie sobie pracować.
Moda na gaming
Zanim zajmiemy się specyfikacją dobrego sprzętu dla gracza, chcemy jeszcze ostrzec przyszłych kupujących. Jeśli śledzicie oferty z różnych sklepów elektronicznych, na pewno wielokrotnie rzuciło Wam się już w oczy słowo „gaming”. Niestety stało się ono niesamowicie modne, a to nie jest dobra informacja. Dzisiaj producenci potrafią najgorszej jakości sprzęt i akcesoria komputerowe określać takim mianem. Zazwyczaj są to produkty w ładnej obudowie, które jednak ze sprzętem dla graczy mają niewiele wspólnego. Niestety, sprzęt tego typu musi trochę kosztować. Jeśli cena wydaje Wam się zastanawiająco niska, sprawdźcie porządnie, czy na pewno macie do czynienia z urządzeniem dobrej klasy.
Laptopy dla graczy – GPU, CPU i RAM
Kiedy zaczyna się poszukiwania dobrego komputera dla gracza, najważniejszymi parametrami, na jakie trzeba zwrócić uwagę, jest klasa GPU i CPU oraz ilość i wydajność pamięci RAM.
GPU to naturalnie procesor graficzny lub, bardziej zwyczajowo, karta graficzna. Laptopa dla gracza musi mieć na pewno układ dedykowany, a nie zintegrowany. Jaka jest różnica? Grafika zintegrowana znajduje się w rdzeniu samego procesora. Jej moc jest mocno ograniczona, a i niestety dzieli ona swoją pamięć graficzną z pamięcią RAM. Układ dedykowany to osobny procesor graficzny, najczęściej wlutowany w płytę główną. Dysponuje on własną, dedykowaną pamięcią operacyjną i osobnym układem chłodzenia.
GPU
Jakie GPU powinien mieć laptop dla gracza? Na rynku od lat króluje Nvidia ze swoją serią kart GeForce i to raczej na niej należy się skupiać. Absolutne minimum według nas, to karty z serii 10xx, najlepiej w wersjach Ti. Ostatnio na rynku pojawiły się również układy RTX, które mogą wycisnąć z gier dosłownie ostatnie soki. Niestety jednak jest to technologia dopiero rozwijana i, co za tym idzie, niesamowicie kosztowna. Są jednak na rynku już laptopy, które zostały wyposażone w takie układy.
CPU
W kwestii CPU raczej powinniście skupiać się na układach Intela, koniecznie 4-rdzeniowych. Do w miarę wydajnej rozgrywki wystarczą najnowsze generacje jednostek centralnych z serii i5. Jeśli jednak oprócz grania chcecie na przykład nagrywać swoją rozgrywkę, powinniście postawić na procesory i7. Tutaj pewna drobna uwaga. Kupując procesor, zwracajcie uwagę na ostatni symbol w jego nazwie kodowej. Jeśli na końcu znajduje się litera U, macie do czynienia z procesorem niskonapięciowym. Jego wydajność będzie niestety ograniczona kosztem energooszczędności. Mocny procesor będzie miał oznaczenie H na końcu.
RAM
Co z pamięcią operacyjną? W dzisiejszych czasach 8GB RAM to absolutne minimum, najlepiej w wydaniu DDR4, z możliwie najszybszym taktowaniem. Im więcej tym lepiej, szczególnie gdy planujecie odpalać najnowsze tytuły. Na szczęście praktycznie każdy laptop dla gracza pozwala na rozbudowę tego parametru. Zazwyczaj dostanie się do gniazd pamięci jest bardzo proste i dlatego w razie potrzeby można zamontować większe kości.
Najlepszy laptop dla gracza
Kupienie takiego komputera wcale nie jest tak prostym zadaniem, jak może się wielu osobom wydawać. Załóżmy, że w oczy wpadł Wam sprzęt od Lenovo i Acer. Po krótkim przejrzeniu specyfikacji dochodzicie do wniosku, że obie konfiguracje są w zasadzie identyczne. Jeden z komputerów jest jednak sporo tańszy, a więc decyzja wydaje się oczywista, prawda? Niestety nie do końca.
Musicie pamiętać o tym, że komputery różnią się na przykład konstrukcyjnie. Jeden model może więc lepiej odprowadzać ciepło, niż drugi. Efekt? Niższa wydajność komputera, który cały czas musi działać w „cieplejszym środowisku”. To jednak nie koniec. Producenci mogą częściowo obcinać wydajność procesora lub układu graficznego, nie dając możliwości odblokowania tych parametrów. W jakim celu? Na przykład, aby obniżyć pobór prądu czy ograniczyć wydzielanie ciepła. Mamy więc niby identyczne procesory, ale jednak wydajnościowo różne. Sprzęt należy więc dokładnie prześwietlić, zanim podejmie się decyzje. Kierowanie się tylko i wyłącznie ceną może nie skończyć się dobrze.
Laptop dla gracza powinien mieć dysk SSD
Jeszcze nie tak dawno temu kupując komputer, zwracało się uwagę w zasadzie wyłącznie na pojemność dysku twardego. Im więcej, tym lepiej. Dzisiaj jednak sytuacja mocno się zmieniła. Jeśli kupujemy komputer typowo do gier, musimy wybrać dysk SSD, zamiast klasycznego HDD, nawet jeśli nie będzie imponował pojemnością.
Dyski SSD są półprzewodnikowe, pozbawione jakichkolwiek elementów mechanicznych występujących w wersjach HDD. To sprawia oczywiście, że dysk jest mniej podatny na awarie, ale nie to jest najważniejsze. Prędkość odczytu oraz zapisu danych na dyskach SSD jest wielokrotnie większa, niż przy HDD. Dzisiejsze gry zajmują dziesiątki gigabajtów miejsca i dzięki SSD czas wczytywania znacząco się skraca. Dobrej jakości nośnik tego typu może również w pewnym stopniu wpływać na wydajność w grach.
Zdajemy sobie oczywiście sprawę z tego, że nośniki te nadal są dość drogie. W wielu komputerach znajdziemy więc połączenia obu technologii. Możemy mieć na przykład dysk SSD 256GB oraz drugi HDD o pojemności 1TB. Szybszy nośnik przeznaczamy pod system oraz pod gry, w które gramy najczęściej. Na drugim pojemnym, ale wolnym nośniku przechowujemy resztę danych. Naturalnie są dyski SSD o bardzo dużej pojemności, ale ich cena niestety jest wysoka.
Sprawdź też nasze wpisy o dyskach SSD:
Dysk SSD 250 GB
Dysk SSD 500 GB
Laptop dla gracza musi mieć dobry ekran
Chwilę dłużej warto zatrzymać się przy ekranie, kiedy kupujecie laptop dla gracza. Do niedawna uważano, że gracze powinni korzystać z matryc TN, które charakteryzują się doskonałym czasem reakcji. Na takich matrycach jest jednak gorsze odwzorowanie kolorów, które w przypadku matryc IPS wygląda o wiele lepiej. IPS były za to mniej responsywne. Dzisiaj technologia IPS dogoniła jednak TN pod kątem czasu reakcji, a więc mamy szybkie odświeżanie i piękne kolory. Jej wybór powinien być więc naturalny.
Tutaj musicie jednak uważać na komputery z nieco niższej półki cenowej, w okolicach 3 tysięcy złotych. O dziwo montowane w nich matryce TN są dość często niesamowicie niskiej jakości. Warto więc dopłacić trochę i wybrać model wyposażony w matrycę IPS.
Polecamy również wybór matowej wersji matrycy. Dzięki niej możecie grać w miarę komfortowo nawet na świeżym powietrzu, w słoneczny dzień.
Pozostaje jeszcze kwestia wielkości. 17 czy 18 cali w laptopie to dzisiaj nic niezwykłego, ale komputer z takim ekranem traci trochę na swojej mobilności. Co w takim razie wybrać? Naszym zdaniem, jeśli często będziecie z komputerem podróżować, warto zastanowić się nad matrycą 15-calową. Wystarczy dokupić sobie większy monitor i podłączyć go do komputera, kiedy korzysta się z niego w domu. Do pracy w podróży mniejszy ekran wbudowany zupełnie wystarczy. Jeśli natomiast laptop dla gracza większość czasu spędzi na biurku, spokojnie można celować w sprzęt z większym ekranem.
O czym warto jeszcze pamiętać?
Komputer to nie tylko CPU, GPU, RAM, dysk twardy oraz monitor. To również akcesoria dodatkowe, klawiatura, porty wejścia i wyjścia oraz układ chłodzenia. Kupując laptop dla gracza, warto więc dodatkowo zwrócić uwagę na takie parametry, jak:
- obecność portu HDMI lub Display Port (najlepiej oba na raz);
- duża ilość złącz USB, koniecznie w wersji 3.0;
- wyjście LAN karty internetowej o przepustowości 1000 Mbps;
- szybka karta Wi-Fi obsługująca nie tylko sieci 2,4GHz, ale także 5GHz;
- solidnie wykonana klawiatura wbudowana, koniecznie z funkcją anti-ghosting (możliwość jednoczesnego naciskania wielu klawiszy);
- dobry system audio, szczególnie sama karta dźwiękowa (jakość dźwięku z laptopowych głośników najczęściej i tak pozostawia wiele do życzenia).
W przypadku klawiatury, warto jeszcze zwrócić uwagę na to, czy jest ona zabezpieczona przed zalaniem. Przy dynamicznych rozgrywkach może się przecież wiele wydarzyć. Jej wygląd oraz rodzaj podświetlenia to już kwestia gustu.
Polecamy również sprawdzić efektywność odprowadzania ciepła z komputera. W sieci nie brakuje specjalnych testów, które w przejrzysty sposób obrazują rozkład temperatur na obudowie laptopa przy dużym obciążeniu. Niestety są laptopy, których układ chłodzenia jest mało wydajny, a konstrukcja samej obudowy niezbyt przemyślana. Zdarzają się przypadki, gdzie nadmiernie nagrzewa się na przykład miejsce, na którym trzymamy dłonie. Wysoka temperatura w takim miejscu zmniejszy komfort grania.
Wygląd laptopa dla gracza
Nie będziemy natomiast rozwodzić się specjalnie nad tym, jak powinien wyglądać sprzęt dedykowany graczom. Obecnie mamy modę na obudowy mocno kanciaste, najczęściej czarne z czerwonymi wstawkami. Znajdziemy na nich fantazyjne przetłoczenia i nierzadko spektakularnie wyglądające kratki wentylacyjne. Dodatkowo najczęściej mamy również podświetlaną klawiaturę, czasem także gładzik. To są wszystko jednak względy estetyczne. Najlepiej najpierw znaleźć kilka komputerów naprawdę wydajnych w cenie dopasowanej do budżetu, aby dopiero na tym etapie skupić się na wyglądzie.
Oczywiście prawdziwy gracz powinien zaopatrzyć się również dodatkowe akcesoria. Absolutnie obowiązkowym będzie na pewno myszka. Trudno wyobrazić sobie przecież granie na touchpadzie, często nawet będzie to niemożliwe. Warto również pomyśleć nad dobrymi słuchawkami z mikrofonem i koniecznie zainteresować się wygodnym fotelem dla gracza. Do innych akcesoriów, którymi można się zainteresować, zalicza się:
- profesjonalna podstawka chłodząca;
- solidna torba do przenoszenia laptopa;
- wydajny router do rozgrywki online;
- HUB USB (najlepiej aktywny).
Akcesoria oczywiście dobiera się według własnych potrzeb. Miłośnicy gier wyścigowych na pewno zainteresują się kierownicą. Osoby planujące podłączać do laptopa monitor powinny za to postawić na profesjonalny kabel HDMI.
Laptop dla gracza od 3000 zł do 6000 zł
Na koniec czas na bardzo krótkie zestawienie kilku laptopów dla graczy, które naszym zdaniem są godne uwagi. Od razu jednak musimy podkreślić pewną rzecz. Niestety w cenie oscylującej w granicach 3 tysięcy złotych naprawdę trudno jest znaleźć sprzęt wydajny, który obsłuży na najwyższych detalach najnowsze tytuły gier. Wybór takiego komputera raczej będzie wiązał się z koniecznością obniżania detali, a i sprzęt nie jest za bardzo przyszłościowy.
W miarę rozsądny laptop dla gracza można jednak kupić już nawet za około 4 tysiące złotych, choć prawdziwe monstra zaczynają się tak naprawdę od 5 tysięcy w górę. Co w takim razie ciekawego można znaleźć w widełkach cenowych od 3 do 6 tysięcy złotych?
Laptop dla gracza do 3000 zł
Sprawdź też: Laptop do gier do 3000 zł
[nokautwl-products-box url=’/produkty/acer-aspire-nitro-5/cena:2000.99~3000.00/–najpopularniejsze.html’ limit=’2′ columns=’2’/]
Laptop dla gracza do 4000 zł
Sprawdź też: Laptop do gier do 4000 zł
[nokautwl-products-box url=’/produkty/acer-aspire-nitro-5/laptopy/cena:3000.99~5000.00/–najpopularniejsze.html’ limit=’2′ columns=’2’/]
[nokautwl-products-box url=’/produkty/Y520-15/cena:3000.99~7000.00/–najpopularniejsze.html’ limit=’2′ columns=’2’/]
Laptop dla gracza do 5000 zł
Sprawdź też: Laptop do gier do 5000 zł
[nokautwl-products-box url=’/produkty/asus-tuf-gaming/laptopy/cena:3000.99~6000.00/–najpopularniejsze.html’ limit=’2′ columns=’2’/]
Laptop dla gracza do 6000 zł
[nokautwl-products-box url=’/produkty/acer-predator-helios/cena:3000.99~7000.00/–najpopularniejsze.html’ limit=’2′ columns=’2’/]
Pamiętajcie jednak, że komputery te mogą być dostępne w sklepach w różnych konfiguracjach sprzętowych. Decydując się na konkretny model, sprawdzajcie więc jego konfigurację i porównujcie w wielu miejscach, aby po prostu wybrać najwydajniejszy laptop dla gracza. Czasem wystarczy dołożyć naprawdę niewiele, aby na przykład dostać sprzęt z układem graficznym Nvidia w wersji Ti, zamiast zwykłej, czy z dużo większą ilością pamięci RAM.
Drogi laptop do gier – powyżej 6000 zł
W tym przedziale cenowym mamy już do czynienia ze sprzętem naprawdę solidnym, w którym spokojnie będzie można ustawiać paski jakości grafiki w najnowszych grach na maksimum. Standardem są tutaj między innymi układy graficzne GTX 1070, nadal naprawdę solidne i bardzo chwalone na rynku. To również w tym zakresie cenowym można dostać najnowsze karty graficzne z serii RTX. Producenci często oferują tutaj nawet 32 GB pamięci operacyjnej RAM i naprawdę pojemne dyski SSD, oczywiście w kombinacji ze zwykłymi HDD. Laptopa dla gracza będzie miał również porządną matrycę oraz podświetlaną klawiaturę, najczęściej RGB. Ciekawe propozycje takich urządzeń to, między innymi:
[nokautwl-products-box url=’/produkty/MSI-GE63 /cena:5000.99~9000.00/–najpopularniejsze.html’ limit=’2′ columns=’2’/]
[nokautwl-products-box url=’/produkty/dell-alienware-17/cena:5000.99~9000.00/–najpopularniejsze.html’ limit=’2′ columns=’2’/]