Dlagraczy.pl – serwis dla graczy

Klawiatura dla graczy

Czy do grania w gry komputerowe faktycznie wystarczy nam nawet najprostsza klawiatura  dla graczy zakupiona gdzieś w markecie za dosłownie kilka złotych? Teoretycznie tak, ale jeśli liczymy na efektywność naszej gry i chcemy poprawiać swoje osiągi, to niestety klawiatura powinna być odpowiednio wykonana i posiadać kilka ważnych funkcji. Pamiętajcie przy tym, że nie każdy sprzęt określany jako gamingowy faktycznie musi taki być. Dzisiaj pokażemy Wam, dlaczego dobrej klasy klawiatura dla graczy ma znaczenie i na co trzeba zwrócić uwagę podczas jej zakupu.

Elementy wpływające na efektywność grania

Niskiej jakości, najtańsze klawiatury dostępne na rynku mogą nie tylko ograniczać przyjemność płynącą z grania w gry, ale wręcz psuć nam zabawę, uniemożliwiając rozwijanie swoich możliwości. Przede wszystkim najtańsze klawiatury, zazwyczaj membranowe, dość szybko tracą sztywność klawiszy. Gumki ulegają wyrobieniu i w efekcie gracz musi coraz mocniej je naciskać, aby na ekranie pojawił się odpowiedni efekt.

Kolejny problem to blokowanie się klawiatury przy naciskaniu kilku klawiszy. Najtańsze klawiatury rzadko kiedy umieją rozpoznać naciśnięcie więcej niż 3 klawiszy jednocześnie. Wyobraźmy sobie więc sytuację, gdzie strzałkami kierunkowymi poruszamy się naszą postacią. Mamy naciśnięte 2 z nich jednocześnie i dodatkowo naciskamy spację, aby skoczyć, ale nic się nie wydarza…Tak, w tanich klawiaturach doświadczymy tego problemu.

Brak programowalnych klawiszy. Tworzenie specjalnych skrótów klawiszowych, makr to standard dla wielu profesjonalnych graczy. Dobrej klasy klawiatury gamingowe mają możliwość programowania przycisków, a nawet często same z siebie wspierają tworzenie makr.

Zmęczenie dłoni przez złe wyprofilowanie klawiatury to problem dotykający szczególnie osób poświęcających na zabawę wiele godzin każdego dnia. Tania klawiatura na pewno nie zapewni nam odpowiedniego komfortu.

Klawiatura dla graczy – na co zwracać uwagę przy zakupie?

klawiatura dla graczy obrazek 3

–  klawiatura dla graczy mechaniczna czy membranowa?

Większość współczesnych klawiatur dla graczy ma konstrukcję mechaniczną i zdecydowanie polecamy ich wybór, zamiast tradycyjnych membranowych. Dlaczego jest to tak ważne? Mechaniczne przełączniki zapewniają odpowiednie czucie naciskania, są wielokrotnie trwalsze niż membrany i umożliwiają płynniejszą rozgrywkę.

Istnieją oczywiście drogie klawiatury membranowe dla graczy, na pewno trwalsze niż tańsze odpowiedniki, ale polecamy je wybierać tylko tym osobom, które nie chcą hałasować swoją klawiaturą podczas gry.

– klawiatura dla graczy przewodowa czy bezprzewodowa?

Wydawać by się mogło, że technologia bezprzewodowych myszek oraz klawiatur wypchnie ostatecznie wersje przewodowe. Dlaczego w takim razie u profesjonalnych graczy znajdziemy jednak plątaninę przewodów?

Powód jest bardzo prosty, opóźnienia. Łączność bezprzewodowa wiąże się z pewnymi opóźnieniami pomiędzy naciśnięciem przycisku, a faktyczną reakcją w grze. Do tego dochodzi problem zrywania połączenia oraz ciągłej zmiany baterii. Lepiej jednak postawić na klawiaturę przewodową. Pamiętajcie, że w przypadku markowych produktów producent zawsze zadba o to, aby przewody nadmiernie się nam nie plątały.

pamiętamy o ergonomii

Wspominaliśmy już o ergonomii, prawda? Porządne klawiatury gamingowe posiadają wyprofilowane dodatki pod nasze nadgarstki. Dzięki nim nawet wielogodzinna zabawa nie będzie dla nich męcząca. Klawiatura dla graczy musi mieć także możliwość regulacji swojej wysokości, a same klawisze powinny być rozłożone w miarę luźno. Nikt nie chce przypadkowo naciskać dodatkowych, niepotrzebnych klawiszy.

kilka istotnych funkcji

Czas teraz na funkcjonalność dobrej klawiatury gamingowej. Sprawdźmy więc kilka najważniejszych cech, którymi taki sprzęt powinien się pochwalić.

Przede wszystkim klawiatura musi obsługiwać tryb anti-ghosting. Wspominaliśmy już o blokowaniu się klawiatury przy naciśnięciu więcej niż 2 klawiszy na raz, prawda? Ta funkcja nie dopuszcza do takiej sytuacji. Jest to ważne, gdyż w czasie gry nierzadko musimy jednocześnie naciskać po kilka klawiszy.

Wprowadzenie klawiatury w tryb gaming to kolejny ważny standard. W tym trybie po prostu blokowane są wszystkie standardowe, systemowe skróty klawiszowe. Jeśli często zdarza Wam się zwinięcie gry do paska zadań przez naciśnięcie windowsowego klawisza, to w tym trybie zapomnicie o tym problemie.

Na koniec pozostaje nam obsługa makr oraz możliwość programowania klawiszy. Dobry gracz naprawdę często wykorzystuje makra i taka klawiatura dla graczy bardzo w tym pomoże.

Czy podświetlenie jest konieczne?

Zastanawiacie się pewnie, czy warto kupować klawiaturę podświetlaną, prawda? Cóż, większość dobrego sprzętu gamingowego i tak ma podświetlenie, więc specjalnie wyboru nie mamy. Nie da się ukryć tego, że dla większości graczy jest to faktycznie tylko bajer, choć musicie przyznać, że często prezentuje się to świetnie.

Polecamy Wam do tego zawsze przed zakupem klawiatury przetestować sobie ją „na żywo”, szczególnie gdy kupujecie online. Sprzęt ten potrafi dawać różne odczucia i nie każdemu może podobać się na przykład to, jak wciskają się klawisze albo jak wyprofilowany jest element pod nadgarstki. Klawiaturę przede wszystkim dopasowujemy do siebie.

Polecane przez nas klawiatury dla graczy

[nokautwl-products-box url=’/produkty/klawiatury/bloody-b120/–najpopularniejsze.html’ limit=’2’/]
[nokautwl-products-box url=’/produkty/klawiatury/steelseries-apex-200/–najpopularniejsze.html’ limit=’2’/]
[nokautwl-products-box url=’/produkty/klawiatury/logitech-g213-prodigy/–najpopularniejsze.html’ limit=’2’/]
[nokautwl-products-box url=’/produkty/klawiatury/razer-ornata-chroma/–najpopularniejsze.html’ limit=’2’/]
[nokautwl-products-box url=’/produkty/klawiatury/volcano-gamer/–najpopularniejsze.html’ limit=’2’/]
[nokautwl-products-box url=’/produkty/klawiatury/hyperx-alloy-fps/–najpopularniejsze.html’ limit=’2’/]
[nokautwl-products-box url=’/produkty/klawiatury/hyperx-alloy-elite/–najpopularniejsze.html’ limit=’2’/]
[nokautwl-products-box url=’/produkty/klawiatury/corsair-k70/–najpopularniejsze.html’ limit=’2’/]
[nokautwl-products-box url=’/produkty/klawiatury/logitech-g613/–najpopularniejsze.html’ limit=’2’/]
[nokautwl-products-box url=’/produkty/klawiatury/corsair-k95-rgb-platinum/–najpopularniejsze.html’ limit=’2’/]

1 thought on “Klawiatura dla graczy”

  1. Pingback: Akcesoria dla graczy - co warto kupić? Poleca redakcja Dlagraczy.pl

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *