Sklep dla graczy

Tysiące świetnych propozycji dla graczy

Kierownica do komputera – jaką wybrać?

Kierownica do komputera – jaką wybrać?

Kierownica do komputera w dzisiejszych czasach jest już bardzo zaawansowanym narzędziem, o niemalże identycznym przełożeniu i działaniu, co ta prawdziwa. Chcesz odkryć prawdziwą przyjemność z grania w gry wyścigowe? Miłośnikom tego gatunku nie trzeba zapewne polecać komputerowych bądź konsolowych kierownic, wraz z zestawem pedałów oraz skrzynią biegów, ale osoby niemające wcześniej styczności z takimi akcesoriami, mogą niestety dość łatwo paść ofiarą marketingowej kampanii.

Każda, nawet najgorsza kierownica do komputera jest mocno polecana przez producenta, ale niestety nie każda pozwoli nam w pełni cieszyć się z prowadzenia wirtualnego samochodu. Na co w takim razie zwracać uwagę, gdy decydujemy się na zakup tego sprzętu?

Zestaw zestawowi nierówny

Zacznijmy może od tego, że o ile prowadzenie samochodu w rzeczywistym świecie może nam się kojarzyć z samą kierownicą, zestawem pedałów oraz drążkiem zmiany biegów, tak zestawy akcesoriów do gier wyścigowych nie muszą zawierać wszystkich tych elementów.

Najtańsze z możliwych to po prostu same kierownice, na których mamy przyciski od gazu oraz hamowania, a do tego przyciski, bądź manetki od zmiany biegów. Taki zestaw może być dobry dla małych dzieci, ale niestety wytrawnym graczom wyścigowym odbierze całą przyjemność z rozgrywki.

Przy mniejszym budżecie lepiej postawić już na zestawy, w których znajdziemy kierownicę z łopatkami, jak w pojazdach F1 oraz osobny zestaw pedałów, zazwyczaj dwóch, a więc z gazem i hamulcem.

Profesjonalne zestawy składają się z kierownicy, drążka zmiany biegów (nawet z ręcznym hamulcem), a do tego zestaw pedałów, ale tym razem 3, a więc łącznie ze sprzęgłem. To właśnie taki zestaw pozwoli nam czerpać maksimum satysfakcji z jazdy wirtualnym samochodem, choć oczywiście musimy być gotowi na większy wydatek.

Kierownica do komputera – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

kierownica do komputera obrazek 3

Czas zająć się konkretami, a więc elementami, które warto sprawdzić przed zakupem. Do tych najważniejszych zalicza się:

– maksymalny promień skrętu kierownicy;
– materiały, z których sprzęt jest wykonany;
– kompatybilność z różnymi platformami;
– sposób montażu.

Promień skrętu

Promień skrętu we współczesnych kierownicach do gier komputerowych mieści się najczęściej w przedziale od 180 do 900 stopni i, wbrew pozorom, jest to bardzo ważny parametr. Najtańsze kierownice to najczęściej właśnie 180 stopni, a więc ledwo połowa pełnego obrotu. Sterowanie staje się nieprecyzyjne, kierownicę trudniej odpowiednio zestroić i ogólne wrażenia z jazdy będą nieciekawe.

Oczywiście również zakup kierownicy z kątem obrotu 900 stopni może być w wielu przypadkach niewskazany. To rozwiązanie dla miłośników symulatorów związanych z prowadzeniem ciężarówek czy maszyn rolniczych. Jeśli celujemy w gry wyścigowe, to lepiej skupić się na kącie bliskim 360 stopniom.

Kierownica do komputera lepiej, aby była wykonana z lepszych materiałów

W kwestii materiałów chodzi tutaj przede wszystkim o to, jak obita została kierownica, pedały oraz drążek zmiany biegów, jeśli go posiadamy. Najtańsze zestawy to niestety sam plastik. Dłonie szybko będą nam się pociły i ślizgały, a to odbierze wiele radości z jazdy. Nieco droższe kierownice będą obite gumą, a najdroższe zestawy to już prawdziwa skóra.

Warto stawiać także na zestawy z pedałami, które mają, chociaż gumowe obicie. Przy zwykłym plastiku zabawa bez obuwia lub w skarpetkach będzie mało przyjemna.

Kompatybilność z platformami

Kupując kierownicę, musimy pamiętać o tym, że nie istnieje na rynku taka, która będzie współpracowała z dosłownie każdą konsolą dostępną na rynku oraz z komputerami. Najczęściej mamy kierownice dedykowane na przykład pod konsole Xbox360 oraz Xbox One, kierownice dla PlayStation 3 i 4, kierownice typowo dla PC oraz połączenia, a więc chociażby działające na PlayStation 4 oraz PC lub na Xbox One i PC. Trzeba koniecznie zwrócić na to uwagę.

Sposób montażu

kierownica do komputera obrazek 2

Ostatni, ale wciąż bardzo ważny element, to sposób montażu. Bardzo tanie kierownice mocujemy do biurka czy stolika za pomocą przyssawek. Teoretycznie wydaje się to wygodne, ale szybko odkryjemy, że przy dynamicznej rozgrywce kierownica wiecznie będzie nam się odklejała od blatu, co często skończy się wirtualnym wypadkiem drogowym.

Większość kierownic mocuje się na różnego rodzaju zaciski, rozwiązanie może i uciążliwe, ale bardzo stabilne. Drążki zmiany biegów mogą mieć taki sam sposób montażu lub stanowią integralną część z kierownicą. Pedały natomiast zazwyczaj powinny być wyposażone w antypoślizgowe gumki.

Najdroższe modele dostarczane są razem ze specjalnymi stojakami. Nie potrzebujemy do nich żadnego blatu, a do tego mamy pełną swobodę w dopasowaniu rozłożenia wszystkich akcesoriów dokładnie do swoich potrzeb.

Kierownica do gier – polecane kierownice

Na rynku pełno jest dostępnych tanich zestawów (za 100-300 zł). Naszym zdaniem nie warto sobie nimi zaprzątać głowy. Podczas rozgrywki sprawdzają się bardzo średnio i będziemy jedynie zawiedzeni jakością. Zakup dobrej kierownicy do gier wiąże się ze znacznie większym wydatkiem.


...

Thrustmaster T-GT II, 4160823

w3 sklepach od 3499 zł

Porównaj ceny
...

Thrustmaster T-GT II Pack (3362934112295)

w3 sklepach od 2899 zł

Porównaj ceny
...

Thrustmaster Kierownica ts-pc racer ferrari 488 challenge edition (pc)…

w3 sklepach od 2449 zł

Porównaj ceny
...

Thrustmaster Baza kierownicy t-gt ii servo base (3362934001704)

w 1 sklepie za 2419 zł

Zobacz w sklepie
...

Kierownica Thrustmaster TX Racing Wheel Leather Edition (4460133) Darm…

w 1 sklepie za 2199 zł

Zobacz w sklepie
...

Kierownica Thrustmaster Ferrari T300 "Alcantara-Edition" (4160…

w3 sklepach od 1999 zł

Porównaj ceny
...

Kierownica Thrustmaster T300RS GT (4160681) Szybka dostawa! Darmowy od…

w3 sklepach od 1849 zł

Porównaj ceny
...

Thrustmaster baza kierownicy ts-xw servo base pc xbox (3362934002725)

w3 sklepach od 1777 zł

Porównaj ceny
...

Thrustmaster Formula Wheel Add-On Ferrari SF1000 Edition

w3 sklepach od 1649 zł

Porównaj ceny
...

Hori Kierownica force feedback racing wheel dlx

w 1 sklepie za 1499 zł

Zobacz w sklepie
...

Thrustmaster T248 Xbox Series X/S (3362934402754)

w3 sklepach od 1499 zł

Porównaj ceny
...

Logitech G923 Xbox One/PC, 941-000158

w3 sklepach od 1451,63 zł

Porównaj ceny
...

Thrustmaster baza kierownicy t300 servo base pc ps (3362934001346)

w2 sklepach od 1348,98 zł

Porównaj ceny
...

Logitech G29 Racing Wheel

w 1 sklepie za 1279 zł

Zobacz w sklepie
...

Kierownica Thrustmaster TX Servo Base (4060068) Darmowy odbiór w 21 m…

w 1 sklepie za 1269 zł

Zobacz w sklepie
...

Thrustmaster TSS Handbrake Sparco Mod+

w3 sklepach od 1239 zł

Porównaj ceny
...

Thrustmaster T248

w3 sklepach od 1239 zł

Porównaj ceny
...

Logitech G29

w2 sklepach od 1279 zł

Porównaj ceny
...

Logitech G920

w3 sklepach od 1189 zł

Porównaj ceny
...

Saitek Kierownica farm sim controller

w 1 sklepie za 999,99 zł

Zobacz w sklepie
admin

Wszystko co jest dedykowane graczom mnie pasjonuje. Prywatnie, wciąż fan Amigi i starego dobrego Commodore. Redaktor naczelny serwisu Dlagraczy.pl, który powstał hobbistycznie.