Dlagraczy.pl – serwis dla graczy

kierownica do komputera obrazek 1

Kierownica do komputera – jaką wybrać?

Kierownica do komputera w dzisiejszych czasach jest już bardzo zaawansowanym narzędziem, o niemalże identycznym przełożeniu i działaniu, co ta prawdziwa. Chcesz odkryć prawdziwą przyjemność z grania w gry wyścigowe? Miłośnikom tego gatunku nie trzeba zapewne polecać komputerowych bądź konsolowych kierownic, wraz z zestawem pedałów oraz skrzynią biegów, ale osoby niemające wcześniej styczności z takimi akcesoriami, mogą niestety dość łatwo paść ofiarą marketingowej kampanii.

Każda, nawet najgorsza kierownica do komputera jest mocno polecana przez producenta, ale niestety nie każda pozwoli nam w pełni cieszyć się z prowadzenia wirtualnego samochodu. Na co w takim razie zwracać uwagę, gdy decydujemy się na zakup tego sprzętu?

Zestaw zestawowi nierówny

Zacznijmy może od tego, że o ile prowadzenie samochodu w rzeczywistym świecie może nam się kojarzyć z samą kierownicą, zestawem pedałów oraz drążkiem zmiany biegów, tak zestawy akcesoriów do gier wyścigowych nie muszą zawierać wszystkich tych elementów.

Najtańsze z możliwych to po prostu same kierownice, na których mamy przyciski od gazu oraz hamowania, a do tego przyciski, bądź manetki od zmiany biegów. Taki zestaw może być dobry dla małych dzieci, ale niestety wytrawnym graczom wyścigowym odbierze całą przyjemność z rozgrywki.

Przy mniejszym budżecie lepiej postawić już na zestawy, w których znajdziemy kierownicę z łopatkami, jak w pojazdach F1 oraz osobny zestaw pedałów, zazwyczaj dwóch, a więc z gazem i hamulcem.

Profesjonalne zestawy składają się z kierownicy, drążka zmiany biegów (nawet z ręcznym hamulcem), a do tego zestaw pedałów, ale tym razem 3, a więc łącznie ze sprzęgłem. To właśnie taki zestaw pozwoli nam czerpać maksimum satysfakcji z jazdy wirtualnym samochodem, choć oczywiście musimy być gotowi na większy wydatek.

Kierownica do komputera – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

kierownica do komputera obrazek 3

Czas zająć się konkretami, a więc elementami, które warto sprawdzić przed zakupem. Do tych najważniejszych zalicza się:

– maksymalny promień skrętu kierownicy;
– materiały, z których sprzęt jest wykonany;
– kompatybilność z różnymi platformami;
– sposób montażu.

Promień skrętu

Promień skrętu we współczesnych kierownicach do gier komputerowych mieści się najczęściej w przedziale od 180 do 900 stopni i, wbrew pozorom, jest to bardzo ważny parametr. Najtańsze kierownice to najczęściej właśnie 180 stopni, a więc ledwo połowa pełnego obrotu. Sterowanie staje się nieprecyzyjne, kierownicę trudniej odpowiednio zestroić i ogólne wrażenia z jazdy będą nieciekawe.

Oczywiście również zakup kierownicy z kątem obrotu 900 stopni może być w wielu przypadkach niewskazany. To rozwiązanie dla miłośników symulatorów związanych z prowadzeniem ciężarówek czy maszyn rolniczych. Jeśli celujemy w gry wyścigowe, to lepiej skupić się na kącie bliskim 360 stopniom.

Kierownica do komputera lepiej, aby była wykonana z lepszych materiałów

W kwestii materiałów chodzi tutaj przede wszystkim o to, jak obita została kierownica, pedały oraz drążek zmiany biegów, jeśli go posiadamy. Najtańsze zestawy to niestety sam plastik. Dłonie szybko będą nam się pociły i ślizgały, a to odbierze wiele radości z jazdy. Nieco droższe kierownice będą obite gumą, a najdroższe zestawy to już prawdziwa skóra.

Warto stawiać także na zestawy z pedałami, które mają, chociaż gumowe obicie. Przy zwykłym plastiku zabawa bez obuwia lub w skarpetkach będzie mało przyjemna.

Kompatybilność z platformami

Kupując kierownicę, musimy pamiętać o tym, że nie istnieje na rynku taka, która będzie współpracowała z dosłownie każdą konsolą dostępną na rynku oraz z komputerami. Najczęściej mamy kierownice dedykowane na przykład pod konsole Xbox360 oraz Xbox One, kierownice dla PlayStation 3 i 4, kierownice typowo dla PC oraz połączenia, a więc chociażby działające na PlayStation 4 oraz PC lub na Xbox One i PC. Trzeba koniecznie zwrócić na to uwagę.

Sposób montażu

kierownica do komputera obrazek 2

Ostatni, ale wciąż bardzo ważny element, to sposób montażu. Bardzo tanie kierownice mocujemy do biurka czy stolika za pomocą przyssawek. Teoretycznie wydaje się to wygodne, ale szybko odkryjemy, że przy dynamicznej rozgrywce kierownica wiecznie będzie nam się odklejała od blatu, co często skończy się wirtualnym wypadkiem drogowym.

Większość kierownic mocuje się na różnego rodzaju zaciski, rozwiązanie może i uciążliwe, ale bardzo stabilne. Drążki zmiany biegów mogą mieć taki sam sposób montażu lub stanowią integralną część z kierownicą. Pedały natomiast zazwyczaj powinny być wyposażone w antypoślizgowe gumki.

Najdroższe modele dostarczane są razem ze specjalnymi stojakami. Nie potrzebujemy do nich żadnego blatu, a do tego mamy pełną swobodę w dopasowaniu rozłożenia wszystkich akcesoriów dokładnie do swoich potrzeb.

Kierownica do gier – polecane kierownice

Na rynku pełno jest dostępnych tanich zestawów (za 100-300 zł). Naszym zdaniem nie warto sobie nimi zaprzątać głowy. Podczas rozgrywki sprawdzają się bardzo średnio i będziemy jedynie zawiedzeni jakością. Zakup dobrej kierownicy do gier wiąże się ze znacznie większym wydatkiem.

[nokautwl-products-box url=’/produkty/kierownice-do-gier/–najdrozsze.html’ limit=’20’/]

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *