Pośród akcesoriów wykorzystywanych przez profesjonalnych graczy, monitor dla graczy wydaje się być ostatnim elementem, który można uznać za istotny. Tak, bez niego w ogóle nie byłoby mowy o graniu, ale czy naprawdę może mieć on jakiś wpływ na efektywność gry, jak i na wrażenia, które nam dostarcza?
Zdecydowanie tak i wbrew pozorom wybór odpowiedniego sprzętu może stanowić niemały problem. Na rynku pełno jest monitorów o różnych parametrach, produkuje je wiele firm i dlatego łatwo się w tym wszystkim pogubić. Z tego też powodu postaramy się Wam chociaż trochę pomóc w wyborze tego najlepszego monitora, prezentując kilka elementów, którymi warto się kierować przy zakupie.
Monitor dla graczy, a czas reakcji matrycy
W monitorach CRT nie występował problem czasu reakcji, który określa po prostu to, ile musimy czekać na pojawienie się obrazu od momentu, gdy zostanie on przesłany do procesora danego ekranu. Monitory LCD dla graczy działają na zupełnie innej zasadzie i dlatego parametr ten odgrywa ogromną rolę, w szczególności dla graczy.
Zbyt duży czas reakcji może powodować opóźnienia, które w dynamicznych grach sieciowych stanowią o naszym być albo nie być. To niby tylko milisekundy, ale jednak niesłychanie ważne. Kupując porządny monitor dla graczy do grania, warto wybierać sprzęt z jak najniższym czasem reakcji. Parametr ten będzie naprawdę dobry, jeśli nie przekroczy 5ms.
Tutaj przy okazji pojawia nam się problem wyboru rodzaju matrycy. Obecnie najczęściej stosuje się matryce TFT oraz IPS. Co lepiej sprawdzi się w grach?
Ekran IPS, a może TFT?
Ekrany IPS na pewno kojarzą nam się z telefonami komórkowymi, gdyż tam są wykorzystywane powszechnie, ale znajdziemy je także w wielu telewizorach oraz monitorach komputerowych. Technologia ta jest niejako następcą ekranów TFT, które jednak o dziwo o wiele chętnie wybierane są przez graczy. Dlaczego starsze TFT wciąż uznawane są w tym przypadku za lepsze?
Wynika to z możliwości technologii. Ekrany TFT wygrywają z IPS pod kątem czasu reakcji, zapewniając niezwykle płynny obraz. Ich minusem są jednak mniej żywe kolory oraz gorsze kąty widzenia, ale gracz rzadko kiedy spogląda na monitor z innej perspektywy, niż siedząc bezpośrednio przed nim. Nie oznacza to, że nie istnieją matryce IPS z bardzo dobrym czasem reakcji. Technologia ta wciąż się rozwija, ale kupując monitor dla graczy z takim nowoczesnym ekranem, będzie musieli się pogodzić z bardzo dużym wydatkiem.
Częstotliwość odświeżania
W przypadku tego parametru raczej nie będziemy mieli dużego wyboru. Większość współczesnych monitorów pracuje z częstotliwością 100Hz lub 120Hz. Obie te wartości w zupełności wystarczą do uzyskania doskonałej jakości obrazu przy każdej rozdzielczości.
Uwaga na rozdzielczość ekranu
Skoro wspomnieliśmy już o rozdzielczości, to jest to kolejny parametr, który musimy sprawdzić. Ekrany HD oraz Full HD są obecnie bardzo łatwo dostępne na rynku, nie kosztują wiele i taka rozdzielczość większości osób pewnie w zupełności wystarczy.
Jeśli jednak macie dobry sprzęt komputerowy, który jest w stanie płynnie działać w rozdzielczości 4K w grach, to pewnie będziecie poszukiwać monitora potrafiącego wyświetlić taki obraz. Tutaj ważna uwaga. Na rynku znajdziemy naprawdę małe, 22-24 calowe ekrany działające w rozdzielczości 4K. O ile obraz na nich będzie przepiękny, tak niewielka przekątna sprawi, że wszystko na ekranie stanie się malutkie, często słabo czytelne. Jeśli już chcemy taki monitor dla graczy, to koniecznie o większej przekątnej.
Kolory i jasność również mają znaczenie
Na koniec warto przed zakupem wybrać się do dobrego sklepu z monitorami i wybrane przez siebie modele porównać pod kątem jasności oraz jakości barw. Im ekran jaśniejszy, tym lepszy, a do tego dobrze jest wyświetlić na nim czarny obraz i sprawdzić, czy czerń faktycznie jest mocno czarna i nie wpada w jakiś odcień szarości. Nasycenie kolorów jest już kwestią gustu, choć najczęściej gracze preferują bardzo żywe kolory.
Monitor dla graczy – polecane przez nas monitory
[nokautwl-products-box url=’/produkty/monitory-lcd/–najpopularniejsze.html’ limit=’20’/]