Dlagraczy.pl – serwis dla graczy

Xbox One czy PS4

Zastanawiasz się co kupić, czy Xbox One czy PS4? Wojna pomiędzy pecetowcami a miłośnikami konsol trwa od bardzo długiego czasu i raczej trudno oczekiwać, że przyszłość przysienie pod tym kątem jakieś zmiany. Swoista batalia toczy się jednak również pomiędzy samymi konsolowcami, a konkretniej pomiędzy użytkownikami konsol Xbox One (XOne) oraz PlayStation 4 (PS4) z obecnej, 8 ich generacji. Dwie największe marki na świecie mają wiele do zaoferowania i w efekcie mnóstwo osób stojących przed problemem zakupu sprzętu nie wie za bardzo, na co się zdecydować.

Dzisiaj przyjrzymy się więc obu tym konsolom i postaramy się Wam pokazać podstawowe różnice pomiędzy nimi i rozwiązać dylemat „xbox one, czy ps4”. Z góry jednak uprzedzamy, że nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, którą z nich lepiej wybrać. Różnice w obecnej generacji konsol są tak niewielkie, że wybór zależy w zasadzie wyłącznie od indywidualnych preferencji.

Pod kątem wydajności trudno szukać faworyta

Na pewno nie ma co poszukiwać lepszej konsoli do gier pod kątem wydajności sprzętu. W XOne, jak i w PS4 znajdziemy naprawdę podobne podzespoły, a ogólne różnice w parametrach są na tyle minimalne, że raczej nikt ich nie zauważy. Pamiętajmy do tego, że każda konsola ma identyczną specyfikację, a to oznacza, że co by na nią nie powstało, to gra musi działać płynnie w każdych warunkach.

Za dostęp do gry online i tak zapłacimy

Lubicie pograć sobie trochę po sieci? Zapewne większość z Was chętnie to robi, ale niestety niezależnie od tego, którą z konsol wybierzecie, to będziecie musieli zapłacić za dostęp do rozgrywki online. W przypadku PS4 należy wykupić abonament na konto PlayStation Plus, a użytkownicy XOne płacą Xbox Live GOLD. Tutaj delikatnie na plus dla PS4, gdyż standardowy, roczny abonament może być o kilkadziesiąt złotych tańszy, niż w przypadku konsoli Microsoftu. Częste promocje sprawiają jednak, że oba te abonamenty na pewno uda nam się dostać w dobrych cenach.

Wyraźne różnice w dostępnej bibliotece gier

Większość kupujących konsole zwraca tak naprawdę uwagę przede wszystkim na dostępną bibliotekę gier i tutaj PS4 ma pewną przewagę, która wielu skłania do wyboru sprzętu właśnie od Sony. Chodzi o tytuły ekskluzywne, dostępne wyłącznie na daną platformę.

Od dawna już zarzuca się Microsoftowi, że biblioteka gier ekskluzywnych jest bardzo uboga, a firma „zabiła” dodatkowo unikalność przez uruchomienie usługi pozwalającej na odpalanie niektórych gier zarówno na konsoli, jak i na komputerach z systemem Windows 10. Jeśli więc macie frajdę z dostępu do gier, w które nie da się pograć na innej platformie, to na PS4 znajdziecie ich aż 95. Gier na wyłączność dla XOne jest tylko 33, z czego aż 11 da się odpalić także na komputerze.

Coś na plus XOne, czyli EA Access oraz Xbox Game Pass

W ostatnim czasie konsola Microsoftu wyszła jednak na prowadzenie pod kątem możliwości zakupu gier, a w zasadzie oferowania dostępu do nich. Na uwagę zasługuje przede wszystkim Xbox Game Pass. Jest to specjalny abonament, który daje nam dostęp do stale rosnącej bazy gier bez konieczności ich kupowania. Po prostu opłacamy abonament i korzystamy z wszystkich gier tak długo, jak długo mamy ochotę. Na podobnej zasadzie działa EA Access, choć tutaj mamy jedynie tytuły wydawane przez EA.

Co ze wsteczną kompatybilnością?

Macie jeszcze na półkach gry z PlayStation 3 lub z Xbox 360, ale nie macie żadnej z tych konsol? Niestety kupując PS4, nie będziecie mieli żadnych powodów do tego, aby odkurzać stare tytuły. Sony wciąż nie uruchomiło wsparcia i naprawdę trudno powiedzieć, co przyniesie przyszłość.

Microsoft postępuje wręcz odwrotnie. Na wszystkich rodzajach konsol Xbox One pogracie w wiele tytułów z Xboxa 360, a już niedługo nawet z pierwszego Xboxa. Co ciekawe, nie musicie mieć nawet starych gier na swoich kontach czy na fizycznych nośnikach. Można je wygodnie kupować w sklepie Microsoftu, pobierać z sieci i grać do woli.

Wygoda korzystania z kontrolerów

Nie będziemy tutaj starali się udowadniać wyższości jednego kontrolera nad drugim pod kątem wygody korzystania z nich, gdyż jest to sprawa mocno indywidualna. Istnieją jednak pewne różnice, które dla niektórych osób mogą być dość istotne.

Pad do PS4 posiada niewielki panel dotykowy, którego nie znajdziemy w kontrolerze od XOne. Jego możliwości są całkiem duże i w wielu grach po prostu ułatwia on zabawę. Minusem są jednak dość mało wydajne baterie, które często należy ładować.

Kontroler do XOne nie posiada panelu dotykowego, ale ma również funkcję nieobecną w padzie konkurencji. Oprócz standardowych silników wibracyjnych w rękojeściach, mamy również dwa dodatkowe, wprawiające w drgania spusty. Docenią to szczególnie miłośnicy wyścigów samochodowych. Drgania spustów ułatwiają na przykład kontrolę nad uślizgiem kół czy zblokowaniem hamulców. Plusem dla wielu są także wymienne baterie, standardowe paluszki AA.

To w końcu, Xbox One czy PS4?

Jak sami widzicie, nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to, która z konsol jest lepszą i którą tak naprawdę warto kupić. Nawet pod kątem ceny nie znajdziemy większych różnić. Biorąc pod uwagę nowe, podstawowe wersje obu konsol (bez rozbudowanego wyposażenia dodatkowego) ceny są praktycznie identyczne. Na pewno XOne trochę szybciej traci na wartości, przez co na rynku wtórnym możemy go kupić sporo taniej niż PS4.

Naszym zdaniem najlepiej jednak zacząć od przejrzenia biblioteki gier i wybrać tę konsolę, dla której gry bardziej przypadną nam do gustu. Jeśli lubicie grać ze znajomymi, to dobrym pomysłem jest wybór tej konsoli, którą posiada większość Waszych kolegów i koleżanek. Pamiętajcie, że póki co nie ma możliwości wspólnej rozgrywki online pomiędzy użytkownikami PlayStation 4 oraz Xbox One.

Xbox One Czy PS4 – co jest tańsze?

Sprawdź, co bardziej opłaca Ci się kupić – czy Xbox One, czy PS4.

[nokautwl-products-box url=’/produkty/konsole/xbox-one/–najpopularniejsze.html’ limit=’2’/]
[nokautwl-products-box url=’/produkty/konsole/ps4/–najpopularniejsze.html’ limit=’2’/]

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *